Gwiazdkowa Niespodzianka

Gwiazdkowa Niespodzianka

– akcja charytatywna polegająca na docieraniu z paczkami swiątecznymi do dzieci z środowisk najuboższych lub poszkodowanych przez los.
Przeprowadzana jest w czasie, który najlepiej symbolizuje miłość Boga w okresie swiąt Bożego Narodzenia. Miłość Boga do człowieka jest najwiekszą wartoscią, która przyświeca tej inicjatywie. Ci ktorzy są jej świadomi i doświadczyli jej w życiu, chcą poprzez okazanie zainteresowania i serca wraz z upominkiem przekazac ją dalej.

Kim jesteśmy?

Nasi wolontariusze wywodzą się z różnych kosciołow i wspoinot chrzescijańiskich w Polsce, połączonych wizją niesienia pomocy dzieciom. Dołczylismy do światowego przedsięwzięcia pod nazwą Operation Christmas Child prowadzonego przez miedzynarodową organizację Samaritan’s Purse. W zamożniejszych krajach prywatne osoby przygotowują prezenty swiąteczne dla ubogich dzieci w innych cześciach świata. Nasz kraj jest jednym z 91, do których te paczki trafły, a pochodzą z Niemiec, Anglii i USA. W Polsce akcja ma juz piecioletnią tradycje. Swiąteczne upominki dotarły juz do 400 000 polskich dzieci w wiekszości gmin od Bieszczad po Mazury, Kotlinę Kłodzką i Pomorze. Powstała już spora „armia” wolontariuszy, którzy z jednej strony z dużym poświeceniem pracują na rzecz Gwiazdkowej Niespodzianki, z drugiej zaś rozbudzili społeczne współczucie i szereg dodatkowych inicjatyw zmierzających do przeciwdziałania ubostwu.

Ostatnie zmiany polityczne a szczególnie przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało, ze dotychczasowi darczyncy bardziej koncentrują się na krajach tzw. Trzeciego Swiata, stopniowo zmniejszając dostawy do Polski. Wolontariusze stanęli zatem przed nowym zadaniem: jak kontynuować pracę nie mając wystarczającej ilosci darów z zagranicy? Już w roku ubiegłym sami zaczęli przygotowywac paczki na wzór tych zagranicznych. Był to wspaniały pierwszy krok, ale zaiedwie kropla w morzu potrzeb. Zblizające sie święta ponownie stają się okazją do okazania serca bliźnim i sprawienia odrobiny radości ubogim dzieciom w naszym kraju.

Mówią wolontariusze:

To duże przeżycie kiedy widzi się biedne dzieci otwierające paczki. Ich uśmiech mowi wszystko. One zaczynają wierzyć, że w tym świecie gdzie bogactwo sąsiaduje z nedzą, są ludzie o otwartym sercu, którzy potrafią, wyciągnąć przyjazną dłoń i nie jest to dłoń pusta…

…W jednej z odwiedzonych rodzin 3-letni chłopczyk po otworzeniu paczki wyciągnqł zimowe buciki. Byty w sam raz na jego nóżkę. Jego mama rozpłakata się ponieważ jego stare buciki byty już na niego za małe i w dodatku przetarte. Od kilku tygodni dziecko nie wychodziło z domu.


…W innym domu 11-letni chłopiec otrzymał w paczce malutkie radio. Czesto prosił mame o małe radio dla siebie ale zawsze otrzymywał tę samą odpowiedź: – dziecko, na chleb nie mam a radio ci kupić? jego marzenie zostato spełnione…
…Postanowiliśmy już, że jezeli „Gwiazdkowa Niespodzianka” skończy się (będzie nam bardzo przykro) to my, każda rodzina na ile ją będzie stać, sami przygotujemy paczki na święta dla najuboższych dzieci. Pragniemy nadal kontynuować to dzieło choć może na mniejszą skalę gdyż jesteśmy niewielką i niebogatą wspólnotą. Jednak akcja Samaritan’s Purse nauczyła nas czegoś pięknego i będziemy to dzieło kontynuować…
Kontakt: diakon Roma Świerad (Koordynator rejonowy)